Hata Grupları

Banka hata kodlarına ve detaylı açıklamalarına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. İlgili gruplama sadece bankadan dönen hataların sonucudur. Entegrasyon ya da kullanıcı kaynaklı bankaya ulaşamayan hata mesajlarına Uygulama Durum Kodları sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Paybull Banka Hata kodu ve Açıklaması her yapılan ödeme de callback URL'e payment_reason_code ve payment_reason_code_detail parametrelerinden ulaşabilirsiniz. Bu verinin boş olması durumda original_bank_error_code ve original_bank_error_description parametresini kullanmalısınız.

Hata Kod Hata Grubu Hata Açıklaması Detay
10051 LIMIT_YETERSIZ Kartın limiti yetersiz. İşlem yapılan kredi kartın yeterli bakiyesi bulunmamaktadır. Farklı bir kart ile işlem yapılabilir.
10002 KARTI_VEREN_BANKAYI_ARA Kartı veren bankayı arayınız. Kart yetkilerinde sorun olabilir.Kart sahibi bankasanında detaylı bilgi almalıdır.
10004 KARTA_EL_KOY Karta El Koyunuz. Kart bankası güvenlik / dolandırıcılık şüphesi sebebiyle ödemeyi reddetmiştir. Bu kart ile işlem yapılamaz.
10041 KAYIP_KART Kayıp kart, karta el koyunuz. Kart bankası tarafından kayıp kart bilgisi iletilmektedir. Bu kart ile işlem yapılamaz. Ödeme denemesi dolandırıcılık şüphesi olabilir.
10037 CALINTI_KART Çalıntı kart, karta el koyunuz. Kart bankası tarafından çalıntı kart bilgisi iletilmektedir. Bu kart ile işlem yapılamaz. Ödeme denemesi dolandırıcılık şüphesi olabilir.
10036 KISITLI_KART Kısıtlı Kart, karta el koyunuz. İşlem kısıtlı kart nedeniyle tamamlanamadı. Müşteri, farklı bir kart ile işlemi deneyebilir.
10033 VADE_SONU_GECMIS_KART Son kullanma tarihi geçersiz ya da hatalı. Son kullanma tarihi hatalı. Müşteri son kullanma tarihini düzelterek tekrardan işlem deneyebilir.
10012 GECERSIZ_ISLEM Geçersiz İşlem. Geçersiz işlem, detaylı bilgi için kart bankası ile görüşerek hatanın sebebini öğrenmelidir.
10013 GECERSIZ_TUTAR Geçersiz Tutar. Geçersiz tutar, işlem tutarını kontrol ediniz. İşlem limiti ve/veya adedi aşılmış olabilir. Detaylı bilgi için banka ile iletişime geçilmelidir.
10014 GECERSIZ_KART_NUMARASI Geçersiz kart numarası. Kart numarası banka tarafından kabul edilmedi. Kart numarasının kontrol edilmesi ve ödemenin tekrar denenmesi gerekmektedir.
10063 SUPHELI_ISLEM Şüpheli İşlem. Kart bankası ödeme işlemini güvenlik sebebiyle reddetmiştir Müşteri, kart bankası ile görüşmelidir.
10093 E_TICARETE_KAPALI_KART Kart E-Ticarete kapalı. Kartınız e-ticaret işlemlerine kapalıdır. Bankanızı arayınız.
10015 KART_VEREN_BANKA_TANIMSIZ Tanımsız kart bankası. Bu şekilde tanımlı bir kredi kartı
sağlayan banka yok. Kredi kartı bilgilerinizi kontrol ederek, tekrar işlem deneyebilirsiniz.
10075 PIN_DENEME_SAYISI_ASILDI PIN deneme sayısı aşıldı. PIN deneme sayısı veya limiti aşıldı. Lütfen bankanızı arayın.
10083 HATALI_PIN Hatalı PIN. Hatalı PIN ya da güvenli olmayan PIN girildi. Lütfen bankanız ile iletişime geçiniz.
10095 GUN_SONU_HATASI POS gün sonu yapmalı. POS'da gün sonu yapılmadan bu işlem yapılamaz. Lütfen tekrar deneyiniz.
10057 KART_ISLEM_IZNI_YOK Karta izin verilmeyen işlem. Kart bankası bu kart işleme izin vermemektedir. Başka kart ile işlem deneyebilir ya da kart bankası ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.
10058 POS_ISLEM_YETKISI_YOK POS'a izin verilmeyen işlem. POS izinleri kontrol edilmelidir.
10065 PARA_CEKME_LIMITI_ASILDI Para çekme limiti/adedi aşıldı. Günlük işlem adedi veya limiti aşılmış olabilir. Kart ayarları kontrol edilmelidir ya da kart bankası ile görüşebilir.
10091 KART_VEREN_BANKA_CALISMIYOR Banka veya terminal çalışmıyor. Kart bankası cevap vermiyor, anlık bir kesintiden kaynaklı sorun olabilir.
2001 SIPARIS_NUMARASI_BENZERSIZ_OLMALI Sipariş numarası benzersiz olmalıdır. Sipariş numarası (order_id) daha önce kullanılmış. Tekrardan ödeme gönderebilirsiniz.
10099 ISLEM_REDEDILDI İşlem reddedildi. Ödeme isteği kart bankası tarafından reddedildi. Kart sahibi, bankası ile görüşmelidir.
10000 3D_SECURE_ODEME_BASLATILAMADI 3D Secure ödeme başlatılamadı. 3D Secure başlatılamadı, detay için banka ile görüşünüz. Kart bilgileriniz doğrulanamadı. Kart bilgilerinizi kontrol ederek yeniden işlem deneyebilirsiniz. Aynı hatayı almanız durumda banka ile iletişime geçiniz.
10096 SISTEM_HATASI Sistem hatası Sistem hatası
10005 ISLEM_ONAYLANMADI İşlem onaylanmadı. Kart sahibinin bankası ödemeyi onaylamadı. Günlük işlem limiti/adedi aşılmış veya arka arkaya bir çok deneme yapıldığı için hata alınmış olabilir. Müşteri, bankası ile iletişime geçmelidir.
9999 BILINMIYOR Ödeme işlemi esnasında genel bir hata oluştu Ödeme sırasında bir hata oluştu. Herhangi bir gruba dahil edilmedi.
10001 CEVAP_YOK Ödeme işlemi esnasında genel bir hata oluştu Ödeme sırasında bir hata oluştu. Bankadan işlem ile ilgili dönüş gelmedi. Anlık bir kesinti olabilir. (Müşteri 3D ekranına yönlenmemiş, sayfayı kapatmış olabilir yada işlemi iptal etmiş olabilir.)
10006 ZAMAN_ASIMI Bankaya gönderilen istek zaman aşımına uğradı. Banka beklenilen süre de cevap veremedi, anlık kesinti yaşanmış olabilir.
10009 TEKRAR_DENEYINIZ Tekrar deneyiniz. Kart bankası tarafından işlemin tekrarlanması istenmiştir.
10003 GECERSIZ_UYE_ISYERI Geçersiz üye işyeri. Üye işyeri banka tarafında bulunmamaktadır. Lütfen destek ile iletişime geçiniz.
10082 GECERSIZ_CVV CVV geçersiz yada hatalı. Kredi kartınıza ait bilgilerinizi kontrol ederek, tekrar işlem deneyebilirsiniz.